fbpx

Petzl RIG prace alpinistyczne

Petzl RIG prace alpinistyczne

Od jakiegoś czasu mój ulubiony przyrząd do wykonywania prac alpinistycznych to Petzl RIG prace alpinistyczne. Jest kompaktowy, mały i bardzo dobrze obsługuje się do nawet jedną ręką. Jeśli myjemy wysokociśnieniowo elewacje przyrząd ten nawet na mokrej linie nie skacze i nie blokuje się jak to się dzieje w przypadku ID i innych przyrządów z blokadą antypaniczną. Podobnie działo się w przypadku, gdy opuszczaliśmy plandeki z gruzem na jednej z polskich elektrowni. Kolega miał Sparrow-a kilku z nas RIG-i. My nie mieliśmy problemów z opuszczaniem elementów, natomiast Sparrow mocno się zacinał.

Moje osobiste odczucia o tym przyrządzie

Do mokrej roboty wolę rolkę STOP, a czasami z nieukrywaną przyjemnością jeżdżę na rolce SIMPLE. Ale to już chyba z sentymentu. W przypadku alpinizmu przemysłowego ważne jest aby wpinanie oraz wypinanie przyrządu było łatwe. W RIG-a można zdjąć z liny bez konieczności wypinania go z karabinka. Jest to bardzo pomocna zaleta, gdyż przy prawidłowym użytkowaniu nie ma możliwości aby przyrząd wypadł nam z ręki.

Rożne informacje o Rig-u

Według wytycznych IRATA oraz innych organizacji jest to sprzęt dla doświadczonych użytkowników. Jednak uważam, że jeśli ktoś pracował z innymi przyrządami tego typu, z RIG-iem także powinien sobie poradzić. Ma mniejszą wytrzymałość niż na przykład ID, Sparrow, czy D4, jednak ma także niższą cenę co jest jego niewątpliwą zaletą w porównaniu z wymienionymi urządzeniami. Wiadomo, że każdy alpinista przemysłowy powinien posiadać umiejętność ratowania poszkodowanego w sytuacji awaryjnej, jednak jak często się to zdarza. Z informacji które zdobyłem uważam, że można RIG-a w takiej wyjątkowej sytuacji wykorzystać.

Zalety i wady

Poza tym bardzo łatwo obsługuje się go przy pracach wysokościowych podczas malowania elewacji nawet gdy ławeczka jest obciążoną kilkoma wiaderkami farby. Wielofunkcyjna rączka umożliwiająca w zależności od sytuacji odblokowanie liny i kontrolę zjazdu z jedną ręką na wolnym końcu liny oraz zablokowanie liny i stabilizację w miejscu bez potrzeby zakładania na przyrząd dodatkowej blokady z liny. System automatycznego cofania rączki ogranicza ryzyko związane z mimowolnymi działaniami ze strony użytkownika. Pozycja transportowa rączki, zmniejsza niewygodne zahaczanie, gdy przyrząd jest wpięty do uprzęży. Zaletą przyrządów tego typu jest także to, że mogą zastąpić przyrząd zaciskowy przy wychodzeniu. Nie jest to tak łatwe jak przy użyciu CROLL-a, ale da sie i w razie potrzeby można to wykorzystać. Trzeba pamiętać o tym, że według zaleceń firmy PETZL przyrząd ten powinien być używany wyłącznie z dodatkową asekuracją prowadzoną na osobnej linie.

Petzl RIG prace alpinistyczne Warszawa

Petzl Rig

Instrukcja obsługi oraz dodatkowe informacje:
http://www.manualsdir.com/manuals/236807/petzl-rig.html?page=18

Dane techniczne:
– Ciężar: 380 g