fbpx

Ascension i croll prace alpinistyczne Warszawa

Prace alpinistyczne i przyrządy

Prace alpinistyczne wykonujemy na różnych przyrządach. Uważam, że te przyrządy powinny być opisywane w parze. Mimo, że w pracach wysokościowych często wykorzystuje się je osobno, na przykład gdy zjeżdżając pojedziemy trochę za nisko, wtedy można wpiąć małpę i podejść kawałek. Tak samo czasami nie mając nic innego pod ręką wpinamy CROLL-a na chwilę w linę. Pierwszą puanietkę kupiłem, ogólnie pierwszy sprzęt do prac wysokościowych gdy poszedłem na swoją pierwszą pracę alpinistyczną w przemysłówce.

Wykonywane prace

Była to Huta Katowice. Dostałem używany sprzęt od kolegi. Nie powiem, w jakim był stanie, chociaż o ile rolka i shunt (tak, wtedy był to powszechny przyrząd do wykonywania prac na linach, teraz rzadko spotykany, jednak czasami się przydaje, ale o tym kiedy indziej). W każdym razie małpa, CROLL(a raczej podróbki tych przyrządów innych polskich producentów :)) i lina były w takim stanie, że dzisiaj jak bym ją zobaczył to od razu bym ją wyciepał na hasiok. Aby to zobrazować, to napisze tylko że trochę już wychodził rdzeń.

Następnego dnia wziąłem dzień wolnego oraz zaliczkę; na szczęście to był kolega, więc wiedział, że po zabraniu pieniędzy wrócę mu do pracy; i poszedłem do sklepu kupić cały komplet nowego sprzętu. Było to jakieś 12 lat temu, ogólnie rok 2004 lub 2005. Moim pierwszym własnym kompletem do prac na wysokościach były: Rolka SIMPLE, SHUNT, CROLL, ASCENSION ze stopką, lina singing rock 10,5 50m+5m na ławkę, rep 5mm z 10m(tak na wszelki wypadek) taśma rurowa, 10 karabinków owalnych CT (z których nadal korzystam bo są dobre i tanie, dlatego, że są tanie i dobre, i mimo, że czasami się denerwuję na ich ząbek to wada ta nie przeważa jak dla mnie ich zalet), jeden haczyk do podwieszek (był tam taki okap, którego trzymanie i jednoczesne malowanie nie wchodziły w gre) i to chyba tyle.

W sumie wydałem wtedy około 1200 PLN uwzględniając zniżkę w zaprzyjaźnionym sklepie :). Dechę na ławkę dostałem od Taty 🙂 do teraz ją mam. W sumie kiedyś w większości jeździło się na samoróbkach. Nadal z niej korzystam do brudniejszych prac. Ok, ale miało być o puaniecie i CROLL-u a nie o ogólne wywody o sprzęcie. Więc od dnia kiedy miałem własny szpej, zacząłem się czuć pewniej w linach.

ASCENCION

Najpierw ASCENCION, gdyż wydaje mi się, że częściej z niego korzystam. Jest to jeden z pierwszych przyrządów mechanicznych zastępujący prusiki. Myślę, że około 70% prac wysokościowych a szczególnie na blokach w Warszawie są to zjazdy. Małpę wykorzystuję do podchodzenia gdy jest taka potrzeba, do krótkich podejść w zestawie z przyrządem zjazdowym(RIG, SPARROW, ID), do dociągania się na przepinkach, do powrotu na dach przy krótkich zjazdach podczas montażów kratek. Jednak ASCENSION swoje prawdziwe możliwości pokazuje w zestawie z innymi przyrządami. W sytuacji awaryjnej można skorzystać ją w zestawie z CROLL-em do zejścia(wtedy delikatnie luzuje się języki). Można jej użyć do montażu systemów wyciągowych flaszenzug(po polsku wielokrążek, ale to się chyba nie przyjęło) jako bloker razem z bloczkiem RESCUE lub FIXe i element zaczepny na linie, można użyć jako trzeciej ręki gdy trzeba się gdzieś dociągnąć, lub podwiesić coś na chwilę.

W tym wypadku znajomość technik linowych i fantazja są naszym głównym ograniczeniem.

Dalej o ASCENSION

W zestawie z CROLL-em oraz dodatkowo BASIC-iem (DRESSLEREM) lub PANTIN-EM umożliwia szybkie(szybsze niż w połączeniu z przyrządem zjazdowym) wychodzenie po linie. W GOPR mamy podwieszoną setke liny do ćwiczeń w ramach treningu można sobie zrobić setkę. ASCECION działa na mokrej. zabłoconej i oblodzonej linie. Jest kilka wariantów kolorystycznych oraz wersja dla leworęcznych. Jednak mimo, tego, że także jestem leworęczny to i tak jakoś przyzwyczaiłem się do przyrządu dla praworęcznych i nie ma dla mnie to żadnej różnicy. Jak to mówi mój kolega “złej baletnicy to i rąbek spódnicy…..” 🙂

CROLL

O CROLL-u nie ma co za bardzo pisać. Jego głównym zadaniem jest służyć do wychodzenia po linie. Działa na podobnej zasadzie co małpa. Jest kilka wersji, jednak według mnie do prac wysokościowych najlepsza była pierwsza wersja.

Była ona większa od obecnej i łatwiej ją było obsłużyć w rękawicach. Może nie miał jakiejś płytki ze stali nierdzewnej, ale nie widziałem jeszcze CROLL-a który by się tak wycierał jak REVERSO. Mój ma już parę lat, i obecnie korzystam z niego jako podciąg do paletki. Obecnie większość producentów sprzętu oferuje go jako element uprzęży. Ma to swoje zalety i wady. Zaletami jest to, że nigdy się go nie zapomni, łatwiej ubiera się uprząż z odpinanymi szelkami.

Jest on także tak skonstruowany, że dół jest lekko skręcony co powoduje, że lepiej dopasowuje się on do ciała. Wadą według mnie jest, to że ciężko jest dobrze wyregulować szelki aby dobrze dociskały, a mając osobnego CROLL-a i dedykowane szelki do niego w razie potrzeby można je łatwo docisnąć i wtedy znacznie lepiej wybiera linę, kolejną zarówno wadą jak i zaletą jest to, że nie można go odpiąć, a czasami w niektórych sytuacjach mógł by służyć jako osobne urządzenie; mimo iż jest lekki to jednak jest to dodatkowe obciążenie które czy potrzeba, czy nie, zawsze musimy nosić, no i oczywiście uprzęże zintegrowane są sporo droższe od takich bez CROLL-a, i wydaje mi się, że cena jest wyższa więcej niż tylko cena samego przyrządu.

Dalej o Crollu

Wracając do tematu, z drugiej strony nie mając go przy uprzęży możemy o nim zapomnieć. Jednak jak pisałem na początku, jak często przy pracach alpinistycznych wychodzimy po linie od dołu do samej góry – rzadko, a jeśli nawet, to już na dole bierzemy szpej który jest nam potrzebny, więc raczej nikt kto trochę robi w tym fachu nie zapomni  CROLL-a.    Częstsze są krótkie podejścia po zjeździe. Wtedy rzadko przepinamy przyrząd, tylko wpinamy małpę i dajemy do góry. Więc moim zdaniem, lepiej kupić uprząż bez crolla a jego mieć w szpejarce na wszelki wypadek, będzie taniej i trochę lżej.

Instrukcja obsługi oraz dodatkowe informacje:
http://beal.pl/pub/INSTRUKCJE/B17-ASCENSION-4.pdf
http://beal.pl/pub/INSTRUKCJE/B16BAA-CROLL-3.pdf

Dane techniczne ASCENSION;
– Ciężar: 165 g
– Średnica lin: 8 do 13 mm
– Maksymalne obciążenie użytkowania: na linach 10<13 – 140 kg
– Certyfikacja: CE EN 567, CE EN 12841 typ B, NFPA 1983 Technical Use, EAC.
Dane techniczne CROLL;
– Ciężar: 85 g
– Średnica lin:  8 do 11 mm
– Maksymalne obciążenie użytkowania: na linach 10<13 – 140 kg
– Certyfikacja: CE EN 567, CE EN 12 841 typ B

 

Prace alpinistyczne Warszawa ascension

Ascension

Prace alpinistyczne Warszawa, CROLL

Prace alpinistyczne CROLL